مجله سلامت

درباره خواص معجزه آسای زرشک

9 فایده چشمگیر زرشک برای سلامتی

از زرشک آن قرن هاست که در طب سنتی برای درمان مشکلات گوارشی ، عفونت ها و بیماری های پوستی استفاده می شود.

زرشک حاوی چندین ترکیب مفید هستند ، به ویژه بربرین، که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و ممکن است به مدیریت بیماری هایی مانند دیابت ، مبارزه با عفونت های دندانی و درمان آکنه کمک کند .

در اینجا 9 فایده چشمگیر زرشک آورده شده است:

1. زرشک سرشار از مواد مغذی

زرشک بسیار مقوی است. آنها غنی از کربوهیدرات ، فیبر و چندین ویتامین و مواد معدنی هستند.

به طور خاص ، زرشک ها منبع عالی ویتامین C ، آنتی اکسیدانی هستند که ممکن است به محافظت در برابر آسیب سلولی کمک کند  که می تواند منجر به بیماری های قلبی و سرطان شود .

زرشک حاوی  آهن ، روی ، منگنز و مس است که همگی مواد معدنی کمیاب هستند که نقش مهمی در ایمنی و پیشگیری از بیماری دارند .

رنگ قرمز روشن زرشک ها از آنتوسیانین ها به وجود می آید ، که رنگدانه های گیاهی هستند که ممکن است سلامت مغز و قلب شما را تقویت کنند ، از جمله مزایای دیگر .

2. حاوی ترکیبات گیاهی مفید

زرشک سرشار از بربرین است ، یک ترکیب گیاهی منحصر به فرد که ممکن است با چندین فواید سلامتی همراه باشد.

بربرین عضوی از خانواده آلکالوئیدها است ، گروهی از ترکیبات معروف به اثرات درمانی .

مطالعات نشان داده است که این ماده به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند ، در مبارزه با آسیب سلولی ناشی از مولکول های واکنشی به نام رادیکال های آزاد عمل می کند .

همچنین ، بربرین ممکن است به کاهش سطح قند خون و کلسترول ، کاهش سرعت پیشرفت سلولهای خاص سرطانی ، مبارزه با عفونت ها و اثرات ضد التهابی کمک کند .

علاوه بر این ، زرشک حاوی ترکیبات دیگری است که ممکن است فواید سلامتی داشته باشد ، مانند آلکالوئیدهای دیگر و اسیدهای آلی. با این حال ، بیشتر تحقیقات روی بربرین  متمرکز شده است.

خلاصه

زرشک حاوی غلظت بالایی از بربرین است ، یک ترکیب درمانی با فعالیت آنتی اکسیدانی که ممکن است چندین فواید سلامتی را فراهم کند.

هر آنچه درمورد زرشک و خواص بی نظیر زرشک باید بدانید

هر آنچه درمورد زرشک و خواص بی نظیر زرشک باید بدانید

3. ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند

زرشک – و به ویژه محتوای بربرین – ممکن است در کنترل دیابت ، یک بیماری مزمن که با سطح بالای قند خون مشخص می شود ، نقش داشته باشد.

به طور خاص ، نشان داده شده است که بربرین چگونگی پاسخ سلول های شما به هورمون انسولین را تنظیم می کند ، که میزان قند خون را تنظیم می کند. به نوبه خود ، این ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند .

یک مطالعه 3 ماهه بر روی 36 بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که مصرف 1.5 گرم بربرین در روز منجر به کاهش قابل توجه 2 درصدی در هموگلوبین A1c – اندازه گیری میزان کنترل متوسط قند خون در 3 ماه گذشته – در مقایسه با مقادیر پایه شده است.

در حقیقت ، محققان دریافتند که تأثیرات مفید بربرین بر قند خون و هموگلوبین-A1c قابل مقایسه با داروی متفورمین دیابت است.

مطالعه 8 هفته ای دیگر بر روی 30 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که کسانی که روزانه 2 میلی گرم عصاره میوه خشک زرشک مصرف می کنند ، در مقایسه با گروه دارونما ، سطح هموگلوبین A1c را کاهش داده و به طور قابل توجهی سطح قند خون را کاهش می دهند.

با این حال ، این مطالعات بر مکمل عصاره بربرین و زرشک متمرکز شده است. مشخص نیست که آیا مصرف زرشک تازه یا خشک اثرات قابل مقایسه ای بر کنترل قند خون شما دارد یا خیر.

خلاصه

مطالعات نشان می دهد که عصاره مکمل بربرین و زرشک می تواند سطح قند خون شما را کاهش دهد و به درمان دیابت کمک کند.

و همینطور هرآنچه که باید درمورد خواص زردآلو باید بدانید را در اینجا بخوانید.

4. می تواند به درمان اسهال کمک کند

قرن هاست که از زرشک برای درمان اسهال استفاده می شود.

این احتمالاً به دلیل غلظت بالای بربرین است که به شما کمک می کند تا با جلوگیری از برخی گیرنده ها ، انتقال مدفوع را از طریق روده کاهش داده و از این طریق از اسهال جلوگیری کنید.

در حقیقت ، یکی از قدیمی ترین مطالعات انسانی بر روی بربرین نشان داد که این ماده ،اسهال ناشی از عفونت ناشی از برخی باکتریها از جمله E. coli را درمان می کند.

علاوه بر این ، یک مطالعه در 196 بزرگسال مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر غالب در اسهال (IBS-D) نشان داد که مصرف 800 میلی گرم بربرین هیدروکلراید در روز به طور قابل توجهی باعث کاهش فرکانس اسهال و نیاز فوری به مدفوع می شود ، در مقایسه با دارونما .

گرچه این نتایج جالب است ، اما برای درک بهتر اینکه چگونه بربرین و زرشک می توانند به درمان اسهال کمک کنند ، تحقیقات بیشتری در مورد انسان لازم است.

خلاصه

بربرین موجود در زرشک ممکن است با کاهش زمان انتقال در روده ، از اسهال جلوگیری کند. بنابراین ، خوردن زرشک غنی از بربرین ممکن است به درمان اسهال کمک کند. با این حال ، مطالعات بیشتری لازم است.

درمان دیابت با زرشک

5- ممکن است در برابر سندرم متابولیک محافظت کند

خوردن زرشک ممکن است به جلوگیری از سندرم متابولیک کمک کند ، که مجموعه ای از عوامل خطر است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد.

به طور خاص ، زرشک ها ممکن است از چاقی و افزایش قند خون ، کلسترول ، تری گلیسیرید و فشار خون محافظت کنند ( که همه از عوامل خطر این سندرم هستند.)

یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 46 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که نوشیدن حدود 7 اونس (200 میلی لیتر) آب زرشک در روز به طور قابل توجهی فشار خون ، تری گلیسیرید ، کلسترول و قند خون را کاهش می دهد ، در مقایسه با دارونما .

زرشک علاوه بر بهبود عوامل خطر برای سندرم متابولیک ، ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو در کسانی که قبلاً به این بیماری مبتلا هستند کمک کند.

استرس اکسیداتیو در نتیجه آسیب اساسی سلول ناشی از مولکولهای واکنشی به نام رادیکالهای آزاد است. داشتن استرس اکسیداتیو بیش از حد – و آنتی اکسیدان کافی برای مبارزه با آن – می تواند منجر به بیماری های قلبی و سایر موارد بهداشتی شود .

یک مطالعه 6 هفته ای بر روی 106 فرد مبتلا به سندرم متابولیک نشان داد که مصرف 600 میلی گرم زرشک خشک در روز به طور قابل توجهی استرس اکسیداتیو را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد .

بر اساس این نتایج ، خوردن زرشک ممکن است به شما در کاهش احتمال بروز عوامل خطر سندرم متابولیک و همچنین کاهش استرس اکسیداتیو مرتبط با آن کمک کند. با این وجود ، تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه

نشان داده شده است که زرشک فاکتورهای خطر شما برای سندرم متابولیک را بهبود می بخشد و استرس اکسیداتیو مرتبط با آن را کاهش می دهد.

       و همینطور مقاله هرآنچه کا باید در مورد میوه عنواب بدانید را بخوانید.

6. برای سلامتی دندان مفید است

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره زرشک می تواند با التهاب مقابله کند.

این احتمالاً به این دلیل است که بربرین به عنوان یک ماده ضد التهابی قدرتمند عمل می کند .

بنابراین ، ممکن است به درمان بیماری های التهابی دندان مانند التهاب لثه ، که با تجمع پلاک ، تورم و تحریک لثه مشخص می شود ، کمک کند .

یک مطالعه بر روی 45 پسر در سنین 11 تا 12 سال نشان داد که استفاده از ژل دندانی زرشک به مدت 21 روز باعث کاهش پلاک و التهاب لثه نسبت به دارونما می شود .

این مطالعه همچنین نشان داد که ژل زرشک از خمیردندانهای ضد پلاک سنتی مؤثرتر است ، اما نتایج قابل توجه نبود .

این نتایج نشان می دهد که درمان های زرشک ممکن است سلامت دندان را تقویت کند ، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه

با توجه به اینکه بربرین یک ماده ضد التهابی قدرتمند است ، ژل های دندانی حاوی زرشک می توانند به مقابله با التهاب لثه و التهابات دهان کمک کنند. با این حال ، تحقیقات هنوز محدود است.

7. ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد

چندین روش مختلف وجود دارد که زرشک ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد ، همه اینها مربوط به بربرین است.

از آنجا که بربرین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند ، ممکن است به مبارزه با آسیب اکسیداتیو زمینه ای مرتبط با توسعه سرطان کمک کند .

علاوه بر این ، بربرین ممکن است باعث مرگ سلول های سرطانی شود ، از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری کرده و آنزیم های دخیل در چرخه زندگی سلول های سرطانی را مهار می کند.

چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان داده است که بربرین از رشد تومور جلوگیری می کند و مرگ سلولی را در سلول های سرطانی پروستات ، کبد ، استخوان و پستان آغاز می کند .

با این حال ، تحقیقات محدود به مطالعات لوله آزمایشگاهی است و برای درک بهتر نقش بالقوه زرشک در درمان و پیشگیری از سرطان ، تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه

بربرین ممکن است از طریق مکانیسم های مختلف به محافظت در برابر سرطان کمک کند و نشان داده شده است که پیشرفت سرطان را در مطالعات لوله آزمایش کند می کند.

ویتامین ها و خواص درمانی زرشک

8- زرشک ممکن است به مبارزه با آکنه کمک کند

زرشک ممکن است در درمان آکنه ، یک بیماری پوستی که با برجستگی و جوش های ملتهب مشخص می شود ، نقش داشته باشد.

به طور خاص ، بربرین و سایر ترکیبات موجود در زرشک ممکن است به مبارزه با التهاب و عفونت های مرتبط با آکنه کمک کنند .

یک مطالعه در نوجوانان مبتلا به آکنه متوسط تا شدید نشان داد که مصرف 600 میلی گرم عصاره زرشک خشک در روز به مدت 4 هفته ، در مقایسه با دارونما ، به طور قابل توجهی باعث کاهش میانگین ضایعات می شود (33 منبع معتبر).

این مطالعه نتیجه گرفت که عصاره این توت می تواند یک گزینه درمانی بی خطر و موثر برای نوجوانان مبتلا به آکنه باشد ، اما تحقیقات گسترده تری لازم است.

خلاصه

تحقیقات محدود نشان می دهد که عصاره زرشک در درمان آکنه و کاهش جوش ها مؤثر است ، اما مطالعات بیشتری لازم است.

9. افزودن به رژیم غذایی آسان است

زرشک به عنوان طعم ترش ، کمی شیرین شناخته شده است و می توان آن را به صورت خام ، مربا یا به عنوان جزئی از غذاهای برنج و سالاد مصرف کرد. همچنین می توان از آنها آب تهیه کرد و یا برای تهیه چای یا دمنوش از آنها استفاده کرد.

اشکال مکمل زرشک شامل کپسول خشک ، عصاره مایع و پماد یا ژل ساخته شده از میوه کامل زرشک یا عصاره بربرین است. با این حال ، به دلیل تحقیقات محدود در مورد انسان ، هیچ دوز پیشنهادی برای مکمل های زرشک یا بربرین وجود ندارد.

در حالی که زرشک به طور کلی برای اکثر افراد ایمن شناخته می شود ، برخی گزارش ها حاکی از آن است که مقادیر زیاد یا دوزهای اضافی مکمل می تواند باعث ناراحتی معده و اسهال شود .

بعلاوه ، هیچ تحقیقی درباره تأثیر زرشک در کودکان یا زنان باردار یا شیرده وجود ندارد. بنابراین ، از مکمل های زرشک یا بربرین باید در این جمعیت ها خودداری شود .

برای بهره مندی از مزایای احتمالی زرشک ، سعی کنید از میوه تازه و کامل در طبخ غذا استفاده کنید.

اگر به مصرف مکمل زرشک یا بربرین علاقه دارید ، ابتدا با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید و به دنبال مکملی باشید که از نظر شخص ثالث از نظر کیفیت آزمایش شده باشد.

خرید زرشک به صورت آنلاین(لینک خرید)

خلاصه

زرشک کامل را می توان به مربا و سالاد اضافه کرد و از آن برای تهیه چای استفاده کرد. مکمل های زرشک به اشکال مختلفی وجود دارد و باید با احتیاط به خصوص در دوزهای بالا و در بین جمعیت های خاص مانند کودکان و زنان باردار استفاده شود.

سخن پایانی

آنها حاوی یک ترکیب منحصر به فرد به نام بربرین هستند که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. این ممکن است به بهبود کنترل قند خون ، درمان اسهال و مبارزه با التهاب مربوط به عفونت های دندانی و آکنه کمک کند.

افزودن زرشک به رژیم غذایی ممکن است به شما کمک کند برخی از فواید سلامتی را بدست آورید ، اما حتماً قبل از مصرف زرشک یا بربرین مکمل با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

1 نظر در “درباره خواص معجزه آسای زرشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.